Čo je to LARP

Každý jeden hráč LARP-u ho popisuje trochu inak.

Niektorí o ňom hovoria ako o RPG hre naživo, alebo o hre na hrdinov. Ďalší zas hovoria, že je to interaktívne divadlo bez divákov a hráči nemajú texty.

V čom je LARP iný ako divadlo: Už z názvu Live Action Role Playing vyplýva, že je to hranie role. Každý hráč má teda nejakú rolu, nejakú postavu v príbehu tak isto ako herci v divadle či filme. Ako aj v bežnom živote, táto postava má svoje ciele, idey, ktoré sa snaží dosiahnuť. Dosahuje to väčšinou cez iných hráčov, dohodami, rôznymi interakciami. Oni však majú tiež svoje postavenie a svoje ciele, dohody tak môžu byť záludné. Hráči tak nemajú predpísaný žiadny text, ktorí musia dodržiavať a je len na nich akú taktiku na dosiahnutie cieľa zvolia.

Načo je LARP dobrý: Tento typ hry dáva každému možnosť vyskúšať si niečo, čo v bežnom živote nemôže, stať hrdinom a prežiť príbeh ako vo filme alebo knihe. Zlepšuje komunikačné schopnosti a fantáziu hráčov. Dáva možnosť takpovediac beztrestne si vyskúšať či by bol z neho dobrý zlodej alebo bojovník, na niektorých typoch hier môže ísť o dobrého detektíva alebo upíra, princeznú alebo kapitána vesmírnej lodi. Jediné dôsledky, ktoré znáša sú herné a v reálnom živote mu teda nič nehrozí.


V akom svete sa môže odohrávať: Je veľké množstvo LARP-ov. Sú LARP-y z dnešného prostredia, ktoré riešia aktuálne svetové problémy, ale tiež LARP-y z historického prostredia, fantasy, prostredia počítačovej hry, knihy alebo niečoho úplne vymysleného.

Kde sa môže odohrávať: V závislosti na veľkosti, aj sveta môže ísť o les a lúky v rôznych rozsahoch, niekedy opustené dediny, či celý hotel, a pri naozaj malých len v jednej miestnosti.

Aký veľký môže byť: Na množstvo hráčov sú hry tiež rôzne, sú také, ktoré majú 4-8 hráčov, alebo aj okolo 30-40, či niektoré presahujú až cez množstvo 100 a viac.

Ako dlho môže trvať: Dĺžka hry je tiež rozdielna, od pár hodín cez niekoľko dní až po týždeň.

A aký je ten náš LARP nájdete na tejto stránke.

V prípade otázok nás neváhaj kontaktovať na larp@event-horizon.sk